Frambuaz
16130
post-template-default,single,single-post,postid-16130,single-format-standard,bridge-core-2.0.3,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-19.1,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Frambuaz

Frambuaz

Uzmanlar Frambuazı Tavsiye Ediyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne de konu olmuş besinlerden biri frambuazdır. Bilindiği üzere ülkemizde ahududu olarak bilinir. Kırmızı bir renge sahiptir ve daha temel bilgilerle çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu düşünebilirsiniz. Uzmanlar tarafından bol bol tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ülkemizde yer yer Ege ve Akdeniz bölgelerinde görülse de daha çok Kuzey Anadolu’da görülmektedir. Daha çok Avrupa Kıtası’nda yetişen bir meyvedir. Dağlık alanlarda yetiştirilir. Biliyorsunuz ki sağlık kurullarının açıklamalarına göre kansere iyi gelen ellagik asit frambuazın içerisinde bol bol bulunuyor. Bu da uzmanların onun tüketilmesi konusunda uyarı yapmasına vesile oluyor. Peki frambuazın daha başka hangi faydaları var?

Ahududunun Faydaları Sizi de Şaşırtacak

Biyoaktif polifenoller bakımından son derece zengin bir besin kaynağı olan frambuaz, bu özelliği sayesinde kalp hastalıklarının yenilmesine yardımcı oluyor. Kalbi koruyor ve ona destek oluyor. C vitamini açısından son derece zengindir. Gribal enfeksiyonların iyileştirilmesine de yardımcıdır. Ayrıca söylemeliyiz ki testosteron üretimine katkı sağlayıp bu sayıyı artırmaktadır. Diyabet hastalarının bir kısmına uzmanlar tarafından frambuaz öneriliyor. Tok tutma açısından önemli bir yeteneğe sahiptir. Özellikle kahvaltılık gevreklerin içerisinde de kendisine yer verilir. İnanmayacaksınız ama göz sağlığına da çok iyi gelmektedir. Bu açıdan bile kendi başına tedavidir diyebiliriz. Peki siz neden doğal yetiştirilmiş frambuaz satın almıyor musunuz? Eğer organik tarım sonucunda yetiştirilmiş frambuaz arıyorsanız mutlaka bizimle iletişime geçmelisiniz.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.

× Whatspp Sipariş Hattı